Tarcza Antykryzysowa 3.0 – jakie zmiany?

  • by
Tarcza Antykryzysowa 3.0 - co zmienia?

Ustawa o Tarczy Antykryzysowej 3.0 została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że ustawa już obowiązuje. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Zwolnienie ze składek ZUS

Jeśli korzystasz z ulgi na start lub jesteś osobą wykonującą przed 1 kwietnia 2020 r. pozarolniczą działalność i opłacasz składki wyłącznie na własne ubezpieczenia oraz  w pierwszym miesiącu, za który składasz wniosek (a może to być kwiecień albo maj) osiągnąłeś przychód w wysokości przekraczającej 15 681 zł, a Twój dochód nie przekraczał 7 000 zł, to skorzystasz ze zwolnienia za kwiecień i maj w wysokości należnych składek nawet gdyby składki te zostały już opłacone.

W tej sytuacji – jeśli złożyłeś wniosek o zwolnienie ze składek za kwiecień – maj, a opłaciłeś składki za te miesiące – możesz wnioskować do ZUS o zwrot nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za czerwiec. Wniosek ten możesz złożyć elektronicznie przez PUE ZUS (wniosek EZS-P) lub przekazać w postaci papierowej  pocztą lub osobiście w placówce  ZUS (wniosek RZS-P do wypełnienia i wydruku jest dostępny na www.zus.pl).

Oczywiście aby uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek, nie możesz mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Jeśli nie zawnioskujesz o zwrot środków nadpłata za kwiecień, maj rozliczy się  na składki za czerwiec.

Zwolnieniem z ZUS została objęta nowa grupa przedsiębiorców niezatrudniających

Dostępny jest już nowy wniosek o zwolnienie ZUS RDZ .

Zmiany terminów

Mikropożyczka również dla tych, którzy działalność gospodarczą założyli przed 1 kwietnia 2020 r. Jest to zmiana z poprzedniego zapisu „przed 1 marca”.

Świadczenie postojowe również dla tych, którzy działalność gospodarczą założyli przed 1 kwietnia 2020 r. Jest to zmiana z poprzedniego zapisu „przed 1 lutego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *